Başlıksız

Hiçbir sınırlama düzeltme olmadan aklımdan geçenleri kağıda dökseydim neler çıkardı ortaya acaba? Düşüncelerle aynı hızda dökülseydi kelimeler kağıda, harfi harfine.

Sabah rutinime eklemek istediğim bir şey bu. Uyandığımda telefona bakmadan önce hatta meditasyona oturmadan önce içimdekilerin kağıda seller gibi akmasını istiyorum.

Her gün tekrarladığım yaşam biçimimden öyle şikayetçiyim ki. 30 yaşımda bir şey oldu bana. 31 yaşındayım şu an ve sıkıştım yaşadığım gerçeklikle sürekli düşünüp bir adım dahi atamadığım hayaller – hedefler arasında. Bir kere eğitim alıp mezun olduğum mesleği yapmak istemiyorum. Bir ofiste, günün en güzel saatlerinde, kapalı bir ortamda, sürekli olarak bir ekrana bakmak, hepsi acil olan işlerin kaosunda kaybolmak, benden kaynaklanmayan sebeplerden ötürü geciken şeylerin stresini çekmek, sürekli olarak iş düşünmek, iki gün üst üste çalışmadan dur-a-mamak (!).

1,5 yıl kadar çalışmadım. O dönemde oldu zaten ne olduysa. İçine çekilip ruhumu teslim ettiğim sistemin bir parçası olmak istemediğimi fark ettim. Bambaşka, bilmediğimiz, tadını almadığımız bir hayat keşfettim. Mevsimler muhteşemmiş mesela. Ben mevsimlerin tadını asla çıkarmamışım önceden. Belki çocukken. Anladım ki ne zaman zihnimi, kimliğimi bir şeylere, bağlamışım; okul, rekabet, iş hayatı, roller en önemli şeyler haline gelmiş, çok derin bir uykuya dalmışım. Ergen yaşlarda başlamış rüya.

O rüyadan uyanmak sancılıydı epey. İnsan neler fark ediyor neler; seçimler yapmasını, çatır çatır değişmesini gerektiren. Kanayan yaraların daha derininde neler var bakmaya, yarayı deşmeye sonra da şefkatle yarayı sevmeye çağıran.

Metropollerde üst üste, koşarak, eze eze – ezile ezile yaşamak, kariyer yapıyorum diye stres-rekabet-haksızlık-mobinge katlanarak koca bir ömrü çürütmek korkunç geliyor artık bana. İki gün üst üste iş düşünmeden geçirebileceğim zamanım yoksa, haftasonu dahi olsa hayatımdaki en önemli şey iş olmalıymış gibi çalışmak zorunda kalıyorsam, kocaman bir yanlışın içinde kendime eziyet ediyorum demektir. Oysaki yaşamak, sadece yaşamaktır. Basit, dolambaçsız, hissederek, tat alarak…

Kariyer hayalim evden huzur içinde kendi başıma yapabileceğim bir şey bulmak. Belki çeviri yaparım, belki hikayeler yazarım ya da belki gider bir kütüphane görevlisi olurum. Bütün gün sessizlik içerisinde oturur içimde neler oluyor yargısızca izlerim. Kitap kokuları, sayfa sesleri, kalemimin mürekkebiyle geçer günlerim.

Hayvanlarla iç içe, küçük bir bahçe, küçük bir balkon, evden yapabileceğim bir iş. Tüm hayalim, hayattan beklentim, kariyer hedefim bu. Çünkü ben; boşluk ve sadeliğin sunabileceklerini gördüm. O okyanus öyle derin ki, beni içine çeken günlük rüyanın çok ötesinde, çok gerçek, çok canlı, çok tatlı…

Önceki yıllarda çok uluslu bir şirkette, çok iyi bir maaşla çalıştım. Ülkeler gezdim, bir sürü insanla tanıştım… İşimi iyi yapıyorum, yine eskisi gibi çalışmayı tercih edebilirim; ama günde 11 saatimi, haftasonlarımı, kısacası ruhumu, her şeyimle feda etmem gerek. Benim istediğim bu değil. Benim istediğim medeniyetten kopmak, dağda yaşamak, inzivaya çekilmek de değil. Dışa dönük, sanatı çok seven, gülen, eğlenen bir insan olarak kendime saygımı yitirmeyeceğim bir alan açmak. İstediğim zaman izole olabileceğim, içten içe sürekli “yanlış bir şeyler var” gibi hissetmediğim bir iş yapmak. Meditasyonun en iyi geldiği saatlerde ofiste olduğum için meditasyon yapmıyorum. İçimde biriktirdiğim dinginliğin yerini dolu bir zihin, huzursuz bir “ben” aldı.

Bir gün kendimi belirsizliğin kollarına bırakacağım. O güne dek, yaşamaya, öğrenmeye, kaostan beslenmeye devam. Her şey büyük yabpozun bir parçası. Her şeye, herkese kalpten bir teşekkür. Yol, böyle güzel.

Sevgiyle.

2 Yorum

  1. Çok güzel ifade etmişsin, dünyanın, bin bir türlü hilelerle insanı oyalayıp, İnsana kendisini bilmesi, özünü bulması için verilen imkanı ve zamanı elinden çaldığını… Yüreğine sağlık…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s