Merhaba

Merhaba geçiş dönemi.

Başladım, yürüdüm, yürüdüm. Sonra durmuşum. Geri geri yürümüşüm. Hatta maraton koşmuşum. Yorulup uyandım sonra.

Hayat ileri geri iç içe geçmiş örüntülerle dolu. Uyanık bir bilinç için her gün düzenli olarak bir şeyler yapmazsan tatlı tatlı kanatan dikenler her gün yaranı derinleştirir, daha çok zehri verir damarlarına, daha tatlı uyursun. En sonunda bilebildiğin tek şey bu hal olduğundan, yara kangrene çevirse de şikayet etmezsin.

Bir gün iyi insan olmak yetmez.

Çiçeği bir gün sulamak yetmez, üç gün de… bir ay da… bir yıl da… Hayat dolaştıkça taç yapraklarda, gövdede; her yeni gün özenle, şefkatle sulamak gerekir çiçeği.

Gözlerimizi açtığımız her yeni güne uyanmak; sandığımız gib işe gitmek, çalışmak, evi temizlemek, spor yapmak, bir şeyleri yapıp etmek ve böylece günün verimli geçtiğini varsaymak değil bana göre. Böyle yaptığım her gün huzursuzluk yaşıyorum. Bana bir şeylerin yanlış olduğunu anlatmaya çalışan bir yumru gelip oturuyor boğazıma. Zaten yapıp ettiğim şeyler nedeniyle aksattığım meditasyonların eksikliğini

“a bu aralar sürekli gergin miyim?”

“uzun zamandır bu kadar sinirlenmemiştim”

diye kendi kendime düşünürken fark ediyorum. Yapıp etme seviyesinde sıkıştığımızda, içine girdiğimiz bizi gerçeklerden izole eden şeffaf bir balon var. Öyle hayal ediyorum. O balonun içindeyken hep ben haklıyım. Ne kazandım, ne kaybettim bir değerlendirme halindeyim. Mavi yok, yeşil yok, tat-koku-dokunuş zaten yok. Hesap kitap yapıyorum ha bire. Oh, bugün de bitti. Gideyim de öylesine bir şeyler yiyip takılayım, sonra da yatarım.

Balonu patlatıp gerçek, canlı dünyada yaşayabilmek için pratiklerime her gün yer açmalıyım hayatımda. Hayatımda pratiklerime açacağım boşluk, ne kazandım ne kaybettim diye endişelenirken zihnimde belirecek huzurlu boşluğa dönüşecek çünkü ihtiyaç duyduğumda. Hesap kitap yapan, endişeli, kaygılı hallerimizi zihnimizde boşluk yaratamadan kapıla kapıla besledğimiz için şefkat-kabul-değişim-dönüşüm yaşayamıyoruz.

Her gün yapıp etmek ve sadece bu seviyede sıkışıp kalmak rüya gibi. Yıllarca başarılı bir kariyer, durmak bilmeden çalışmak, içsel seviyede bir tatmin – farkındalık olmadan, ne verebilir ki sana? Ne kalır ki elinde? Hiçbir şey. Arabalar, evler, pahalı bir şeyler kalır; ama onlar sen gittikten sonra da kalacak olan şeyler. Geride bırakıp gideceğimiz şeyleri kazanmak için paramparça ettiğimiz, iyileştirmediğimiz, sevmediğimiz ruhumuz; bu yüzden de maddesel refahın dahi tadını alamadan geçirdiğimiz, huzursuz yıllar. Kazandıklarımızı kaybetme korkusu, ya da daha fazlasını kazanma hırsı.

Ama durup içinde dinglinlik, mutluluk, neşe biriktirirsen en zor zamanlarında seni içinden dışına sarıp sarmalayan bir hazine edinmiş olursun. Zorluklar karşısında stabil, huzurlu bir sen. Kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını bilen, en küçük güzelliklerin tadını çıkarabilen gökler kadar güzel, engin sen. Haklı olmak zorunda olmayan, küçülmeyen, genişleyen sen.

Bunu sana kim verebilir? Seni canı pahasına koruyup kollamaya, karşılıksız sevmeye her zaman hazır annen verebilir mi? Eşin? Patronun? Arkadaşın?

Yoğun bir mevcudiyet döneminden sonra, yapma-etme, meditasyonu boşlama dönemi, eski alışkanlıkların yükselmesi dönemi, unutma dönemi, merhaba. Ne yaşadığımı fark ediyorum.

Yeniden, pratiklerime dört elle sarılmaya, hatırlamaya, yavaşlamaya niyet ediyorum.

Özümden dışarıya yaşamaya niyet ediyorum.

Varsa kaybolanlar, kaybolduğunu fark edenler, elindeki mumla doğru yolu görüp oraya doğru seğirtenler; katılın bana. Her yeni nefes, yeni bir şans. Yeni bir hediye.

Sevgiyle.

Photo by Jess Bailey Designs on Pexels.com

2 Yorum

  1. Yapıp etme seviyesinde sıkışmışken bu yazını okumak beni güzel bir dürttü yine Rüvi’cim. Ben iflah olmaz bir öğrenciyim galiba 🙂 İyi ki varsın, en azından bilincimi gün yüzüne çıkarıyorum sayende ve biliyorum ki hiç bir dönüşme aniden oluvermez zaten. Ne bir günde, ne üç günde, ne bir ayda ne de bir yılda … 🙂 Öpüyorum seni kocaman böyle güzel yazan kalbinden de kaleminden de 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s