Uçmak mı? Savrulmak mı?

Yavaş yavaş sindire sindire okuduğum bir kitap var. Uzun zaman oldu okuduğum tek yazar Echkart Tolle. Var olmanın gücü kitabında Echkart sık sık mutlak gerçek, ilüzyon gibi kelimeler kullanıyor. Tek bir gerçeğin olduğunu ve diğer her şeyin de bu tek gerçekten kaynaklandığını söylediği cümlesini okuyunca şöyle bir durdum. Hala da duruyorum.

Evet, tek bir gerçek var bu gerçekten kaynaklanan diğer her şey… Bu cümlenin doğruluğunu içimde hissettim, bir elektrik geçişi oldu bedenimden. Önem verdiğimiz, enerji – zaman harcadığımız – odaklandığımız şeyler…

Her şeyin geçiciliği, şekle sahip her şeyin geçtiği gerçeği. Geçmeyen şekilsiz şeylerin tüm güzelliğiyle ve heybetiyle şekillerin ve hikayelerin ardındaki sabırlı bekleyişi. Fark edişlerimiz, yine unutuşlarımız, sisi yaran güneş gibi sonsuz bir farkındalığa sahip olmamız ama bedenimizden bile küçük bir alana; zihnimize, kafamıza ve hikayelerimize sıkışmalarımız. Tekrar uyanışlarımız.

Bu döngüleri de seviyorum. Bazen döngünün tam içindeyken biraz karamsarlık yaratsa da – geçicilik yasası tıkır tıkır işlediğinden – büyük resme doğru bir bakış bir seziş peydah oluyor içimde. Her şeyin, her küçük geçici şeyin, büyük geçici şeyin, güzel geçici şeyin ve kötü geçici şeyin hayatımdaki önemini ve değerini fark ediyorum. Farkındalık. Farkındalığımızın evren kadar geniş – genişleyebilen bir şey olduğu/olabileceği gerçeği.

Sıkışmamak, donup kalmamak, odağı ana getirmek. Yargılamadan. Bu bir anahtar. Çok sihirli; öte alemlere kapı açan bir anahtar.

Tüm ağırlıklara rağmen uçanlara…

Biricik arkadaşım ve bu ilham veren çizimin yaratıcısı nakedruby’e sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s