Karmaşa üzerine notlar

Karışmak, dolaşmak, kaybolmak çok kolay. Ama her nefes ikinci bir şans. Her yeni nefeste seçme, yön değiştirme, ileriye, geriye hamle şansımız var. Hayat bu yüzden çok güzel, çok kutsal.

Her gün kendine sessizlik, geriye çekilme, merkezlenme anları sunmalısın. Bunu yaptığında zor anlarda nefesini ve bedenini bulman kolay. Nefesini ve bedenini bulursan, buradaysan zorluklara kolaylık kapıları aralanır.

Bilinçsiz kalıpları, tekrarlanan tepkileri, korkuları ve endişeleri bilinç’e, zorlukları aydınlanmaya her nefeste yeniden dönüştürebilirsin. Dönüştürdükçe hafiflersin, canlılığını hissedersin. Bazen geriye düşmek de çok doğal. Özgürleştiğin bir şeyi tekrarlarken bulursun kendini, fark edersin, ama içinden çıkamazsın. Bunda da bir amaç, bir anlam gizli. Onu bulabilmek için içine dönmeyi, anlamayı, onunla oturmayı bilmelisin. Geriye düşüşler de mucizevi. Yeni idrakler için, derinleşmek için bir fırsat. Bakmayı bil.

Yolu sevince, karanlık da ışık da çiçek de bulut da yağmur da kabul.

Kalabalıklar, çok fazla insan, çok fazla iş içini dışarıya çeker. Oto pilot aktivasyonu anlamına gelirler. Farkındalıkla dinlemeyi, bakmayı – birkaç saniyeliğine bile olsa – unutma. Cansız nesnelerin aydınlanmış doğlarını izle. Yeşil, mavi varsa dur ve gülümse. Yavaşlamak iyidir. Kalbine iyi gelir.

Bazen yavaşlamayı hatırlarsın ama bir bilinçli nefes merkezlenmene yetmeyebilir. Çünkü düşüncelerin, enerjilerin, içimizde olmasına izin verdiğimiz hallerin bir momentumu var. Kendini her halinle sev. Zorlanıyorken daha çok sev. Daha çok kabul et.

Photo by Anna Shvets on Pexels.com

Derin bir göl gibi olmayı hedefle. Hava durumuna göre bazen yüzey dalgalı olsa da derinlikler hep sakindir. İçinin derinliklerine uzat köklerini. Yukarısı sisli, yağışlı, dalgalı olsa da iç huzurunla temasta olabilirsin. Ve bu her şeyden değerlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s