Dünya ile oynayalım mı? (3)

Evet, en zor konulara baktık. Doğası koşullanmak olan zihnimiz ve duygu / düşüncelerimizin momentumu olan bir enerji alanı olduğu ve zaman zaman bizi tamamen ele geçirmesi gerçeği.

Böyle güçlü duyguların ortasındayken yapabileceğimiz basit bir pratik var. Diyelim ki içimizde zor bir duygu belirdi. Onu bastırmaya çalışmak yerine, evet tam şu anda böyleyim diyebilmemiz gerekiyor her şeyden önce. Kabul, ilk adım. Sonrasında ise bize bahşedilmiş bu bedenle iletişime geçeceğiz. Çünkü; beden nefesle birlikte duygu durumumuza, zihnimize ve ruhumuza açılan bir kapı için geçmemiz gereken bir köprü.

Zor bir duygu durumundayken göğsümüz sıkışır bazen, boğazımıza bir yumru gelir oturur, karnımız gerginleşir, kimimizin omuzları gerilir, kimimizin başı ağrır. Bedenle zihin nasıl hızlı iletişim kuruyor, mucizevi. Her şey birbiriyle çok bağlantılı. Nefeslerimiz de değişir, fark ettiniz mi? Hızlı hızlı nefes alırız, sadece göğsümüz inip kalkar. Karına inmez o nefes.

Kitaplarını, öğretilerini çok sevdiğim Echkart Tolle’den öğrendiğim bir şey var. Geçmişte öğrendiğimiz, çözümlenmemiş her şeyi, (acı beden) iyileştirebileceğimiz tek yer şimdi. Yani, yukarıda bahsettiğimiz durum yaşanırken, vücudumuzda olup bitenleri yüksek bir dikkatle izlemeliyiz. Bu, karanlıkta bilinçsiz gerçekleşen bir şeyi bir anda bilincin ışığıyla aydınlatmak gibidir. Sırrı açığa çıkarmak gibi bir şey. Bu durum yaşadığımız anda ne kadar zorlayıcı olursa olsun, bu zorlu duyguların ve düşüncelerin dirençlere, yargılara, karmaşaya takılmadan akıp gidebileceği güvenli bir alan yaratmak demek. Derin nefesler alarak sinir sistemimi rahatlatabilirim. İç nefesimi, boğazımdaki yumruya, karnımdaki ağrıya yönlendirebilirim. An be an gevşemek için yüzde yüz nefesimle ve bedenimle orada olabilirim. Bu kadarını kendim için yapabilirim. Ellerimdeki, ayak tabanlarımdaki hisler, kaşınan bölgeler, neresi sıcak neresi soğuk vücudumu gezebilirim. Bu durum, en önemli kaynaklarımdan birini, dikkatimi kendime, evime getirmem demek. Evimde her şey yolunda. Burada her şeyin hâl çaresini bulabilirim. Ölüm dışında. Hiç bir hâl final değil.

Bunları yapmayıp, evimden uzağa savrulursam kendime edeceğim eziyetin dışında, sevdiklerime, ilişkilerime de zarar verebilirim. Her şeyin geçici doğasına daha yakından bakabilmek, kabul edebilmek için niyet koyuyorum. Hiçbir şey o kadar da uzun sürmüyor. Zor anlarımız da. Öğrenerek özgürleşmeye izin verirsek işte bu, evrimin devam etmesi demek. Bilinç düzeyimizde bir evrim. İnsan olarak başka bir yönümüze doğru.

Her zaman iyi hissedemeyeceğimizi, anda ne varsa ona izin vermenin sihirli bir şey olduğunu, özgürlüğe doğru ilk adım olduğunu kabul edebilmek, özümseyebilmek niyetiyle. ❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s