Dünya ile oynayalım mı? (2)

Koşullu zihnimize yakından bakmak başka bir şeyi daha gerektiriyor. Duyguların ve düşüncelerin bir enerji alanı olduğunu anlamak. Belirli düşünce ve duyguların bilinçsizce beslenmesi ve sonuç olarak bu alanın giderek güçlenmesi; ki bunun gelecekte de aynı duygu ve düşünce örüntüleri içinde yaşayacağımız anlamına gelmesi.

Hiç fark ettiniz mi, düşünce ve duygularımızın bir momentumu var. Tamam artık bu geçmişte kaldı dediğimiz şeylerin kucağına sıklıkla düşeriz. Düştükçe kendine kızgınlık, pişmanlık, öfke ve beceriksizlik duyguları açığa çıkar. Bu da, o anda iç alanda yükselen şeylerin bastırılmaya çalışılması, kaçmaya çalışmak, üstünü örtmekle sonuçlanır çoğu zaman. Bu döngü işte. Minik bir yavru kediyi beslediğinizde o kedi ertesi gün yine aynı yere gelecektir, siz yine orada mısınız diye. Biz de çözümlenmemiş duyguları, düşünceleri iç gerilimle besleyip duruyoruz. Enerji bizim bedenimizde yaşıyor. Geri geliyor yine tanıdık besini almak için, güçlenmek için. Her geldiğinde daha çok canımız yanıyor zaten.

O duygu/düşünce döngüsü geri geldiğinde sizi ele geçirdiğini fark ettiniz mi hiç? Beslenebilmek için zihninizi, bedeninizi ele geçiriyor. Siz konuşurken ya da bağırırken çıkan kelimeler size ait değil, siz artık orada değilsiniz. O anda bağırırken, ya da üzülürken ya da ağlarken bunu neden yapıyorum, bunu demek istmememiştim diye saniyelik bir şok yaşadınız mı?

Aylardır yıllardır beslediğimiz koşullanmalar ve bu güçlü enerji alanlarını çözümlemek, başka bir deyişle her hangi bir dürtünün etkisi altında savrulup durmak yerine özgürce yaşayabilmek için içten dışa bir dönüşüm başlatmamız gerekli.

Duygu veya düşünce olmadığımızı fark etmeliyiz. Aklımdan geçen şeyler değilim, başıma gelen şeyler değilim, hatalarım değilim. Bunlar sadece deneyimlediğim şeyler. Bunları öz varlığımla karıştırdım yıllarca. Öz varlığım; tüm bunları yargısızca izlememe ve seçim yapmama izin veren o geniş alan.

Kendimi duygularım, düşüncelerim, başarılarım, hayat standartlarım, sahip olduklarımla; yani geçici şeylerle tanımlamayacağım artık. Çünkü; ben daha değerliyim. Ben sahip olduğum şeyleri kaybedebilirim ama olduğum şeyi asla kaybedemem. İçime yerleştirilmiş o güzel, görünmeyen özümü seçiyorum. Sonsuz, ölümsüz, güzel olanı seçiyorum.

Yalancı tatlarla, geçici mutluluklarla karıştırılamayacak kadar gerçek ve sessiz bir huzur alanı var içimizde. Orada bir şeye ihtiyacımız yok. Orada haklı olmaya, üstün olmaya, kabul görmeye ihtiyacımız yok. O zaten tam. Buna dokunabilmek için, sımsıkı tuttuğumuz duygu ve düşüncelerimizi, hırslarımızı serbest bırakmalıyız.

İnsanlar meditasyon yapınca hayatı pembe gözlüklerle göreceklerini sanıyorlar. Aslında tam tersi. Meditasyonla olduğumuz şeye gözlerimizi açıyoruz. O ateş toplarını da görüyoruz, buz gibi ırmakları da. Şefkati de, öfkeyi de. Ama öyle bir iç güç geliştirmemizi sağlıyor ki meditasyon, tüm bunların arkasındaki sessiz huzur alanı, bilinç alanı oluyoruz. Yargılamadan gözlemliyoruz. Şefkat kalbimizi ele geçiriyor ve sonra görüyoruz. Seçebiliriz. Her an, her saniye yeni ve biz yeni bir şey seçebiliriz. Bildiğimizden başka bir şey. Ateş toplarını bırakıvermeyi ve o güzel sularda yüzmeyi seçebiliriz.

Ve bu güvenli. Korkan zihnimize rağmen güvenli. Hayatta güvendeyiz. Yaşadığımız şeyler, olması gerektiği için oluyor. Direnmediğimizde, şans verdiğimizde krizlerden çok güzel fırsatlar doğmuyor mu?

Ve çok önemli bir nokta var. Fark etmek ilk adım. İnsan pratik yaparken birden geriye düşebilir, başladığı yerde bulabilir kendini. Tamam. Her şey tamam. Bu pratiğin kendisi zaten. Her yeni gün, yeniden başlamak için var. Bu kadar çok şans verilmiş bize yaratıcı tarafından. Gün, gün, an be an bu şansa sahip çıkabiliriz.

Sonsuz şefkat ve sevgiyle ❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s