İyileşmek

Güzel bir günde otururken, çalışırken, yürürken ya da uyumadan hemen önce akla gelen geçmişten bir kesit üzerine şelale gibi akan düşünceler, düşüncelerin köpürttüğü duygular, anlamaya, analiz etmeye, yorumlar yapmaya başlayan zihin ve arada telef olan biricik yaşam enerjimiz.

Böyle durumlarda geçmiş anlaşılmak üzere bizi ziyaret etmez. Bedenimizde ve zihnimizde kayıtlı döngüsünü tamamlamak ve basitçe bizden ayrılmak üzere gelir.

Biz, kendimizin ve beş duyumuzla algıladığımız her şeyin enerji olduğunu biliyoruz. Duygularımız, düşüncelerimiz de öyle. Titreşimi olan enerji. Geçmiş bedenimizde duygularla, zihnimizde koşullanma ile hapsedildiğinde her benzer durumda tekrar tekrar aynı enerji ile beslenip kendini güçlendirir ve kısır döngü her gün, her benzer durumda devam eder.

Geçmişi iyileştirebileceğimiz tek yer “şimdi”. Korku, gücenme, kırgınlık, nefret, öfke gibi duygular yükseldiğinde (bir takım şeyleri düşündüğümüzde), bunu o anda ekleyebileceğimiz hiçbir yeni düşünce çözemeyeceği gibi daha da perçinlemekten başka bir işe yaramaz. Bu duygular yükseldiğinde yapmamız gereken, farkındalıkla orada olduklarını bilmek, hemen cevap vermek yerine, direnç geliştirmeden akıp gitmeleri için alan tanımak. Bir duygu, iç dirençle karşılaştığında tutanacak dalı bulmuş olur. Düşüncelerimiz şelale gibi aktıkça üzerine, besin de gelmiş olur ve tutunduğu yerde semirir eski duygular. Her seferinde daha güçlü geri gelmek üzere.

İç direnç geliştirmeden, kabul ile iç alanda ne varsa farkında olmak, dikkatle izlemek akıp gideceği alanı tanımak ve duygunun/düşüncenin istediği tepkiden farklı, iyiliğimize, özgürlüğümüze hizmet eden “farklı” bir cevap vermek “şimdi” iyileşmek için en kalıcı, en tatmin edici tek yol.

Diğer türlü geçmişin koşullanmalarını, kabuk bağlamış çok eski inançları hayatta tutabilmek için hep şimdi ölürüz. Geçmiş hep gelir, hep besleriz. Oysaki her an taze, her an yeni.

Bunu bir kere iki kere yaptığımızda duyguların şiddeti, zihnin ısrarı anında kaybolmasa da her geldiğinde şiddeti azalır. İyileşmek, bu içsel çalışmaları yapmak, biraz zorlanmak ama gerçek dönüşümün yalnızca içten dışa gelebileceğini bilmek demektir. Diğer türlü, kendimizden başka yerde bulduğumuz iyilik hali semptomları azaltmak için aldığımız ilaçlar gibi, sorunu kökten çözmediğimiz için farklı zamanlarda, farklı suretlerde yeniden ortaya çıkması demektir.

İyileşirken biraz sıkıntı çekmek iyidir. Eski, bizi terkederken direnir, bizi huzursuz eder. Bu yollardan geçerken sıkıntılı, huzursuz hissederseniz korkmayın. İzin verin. An’a, olduğu gibi izin verin. İyileşmek şimdiye kadar hiç yaşamadığımız duyguları, iyilik halini ve bambaşka bir canlılığı hediye edecek bizlere.

Ruhumuzun şifasında dirençleri bir bir yenip, iyileşme, özgürleşme niyetiyle.. ❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s