Meditasyon nedir? Neden meditasyona başlamalıyım?

Meditasyonu tek ve basit bir cümleyle tanımlarsak; bir zihin dinlendirme tekniği diyebiliriz. Daha sözlükvari ve bilimsel tanımları bir yana ben meditasyonu kendi tecrübem üzerinden anlatmak istiyorum. 6 aydır her gün düzenli olarak buluştuğum bu nefes pratiğinin hayatım üzerindeki etkilerinden hareketle… Çünkü biliyorum ki meditasyon nedir, ne işe yarar sorularının cevabını bunu hayatının önemli parçası haline getirmiş ve etkilerini hissetmiş birinden dinlemek hiç yapmamış veya başlamayı düşünen kişiler için bir etki yaratabilir.

“İlk haftalarda, hatta aylarda meditasyon yapıyor olmamdan kaynaklı genel bir rahatsızlık hissiyle yaşıyordum.” Bu cümleyle başlamak istemezdim ama bunun ne kadar doğal ve sağlıklı olduğunu hemen belirterek yumuşatmak istiyorum. Hepimizin yıllardır sorgulamadan geliştirdiği “düşünme şekilleri” , “otomatik tepkiler”, “koşullanmış, öğrenilmiş, ezberlenmiş, tek filtresi geçmiş tecrübeler olan kişiliğimiz” var. Bunlar artık beynimiz için o kadar tanıdık ve güvenli ki farklı bir düşünme şekli öğrenilmeye çalışıldığında ya da eskimiş bize ait olmayan bir inancı fark edip temizlemeye çalıştığımızda hemen “direnç” geliştiriyor. “Hayır ben böyle çok mutluyum, hayır. Bu düşünce sağlıklı olmasa da, hayır diyememek beni çok yıpratsa da, belli konularda kendime güvensizliğimin temelindeki düşünceler doğru olmasa da, hayır değişemem. Değişim çok acı verici hayır. Konforlu alanım dikenli ama olsun, ben böyleyim”

Kafamdaki “ben” resminin çok da ben olmadığını, üzerimde çalışabileceğimi fark ettim. Evet böyle bir şey mümkünmüş, insanın kendi içine dönmesi, bakması, orada çalışması. Fark ettiğim bir başka şey de düşüncelerle aramıza mesafe koyabildiğimiz, düşüncelerin tetiklediği o duyguya dönüşmeden hem duygudan hem de düşünceden büyük, onları kapsayan “bilinç” alanı olabiliyoruz. Evet gökyüzü gibi, bir alan. Geniş, engin. Her düşüncenin üstünde yükselebilen, rahatsızlıkla rahat edebilen, esnek. Kim olduğumuzu hatırlamamız gerek.

Ben her zaman şükretmeyi seven bir insandım ama hiç fark etmediğim küçük ayrıntıların kalbime neşe vermesi inanın ki büyük bir değişimdir.

Peki meditasyon tüm bunları nasıl sağlayacak derseniz; hepimizin elinde çok önemli bir kaynak var; dikkatimiz. Bu kaynağımızı cömertçe verdiğimiz şeyler büyür; öyle büyür ki şaşırırız. Meditasyon bu güçlü kaynağımızı, biricik yaşam enerjimizi nasıl da boşa, geçiciye, kafamızdaki hikayelere getirdiğimizi görmemizi sağlıyor. Derinlere gömdüğümüz ama yüzeye gelip gelip bizi yanlışa yönlendiren inançlarımızın köklerine inmemizi, hep aynı olayları farklı öznelerle yaşayan halimizin sebeplerini bir bir fark etmemizi sağlıyor. Biraz daha ileriye gidecek kadar sabırlıysak bir süre sonra dikkatinizi eksik olandan tam olana, kusurlu olandan güzel olana, inanca, motivasyona doğal bir zariflikle kaydırıverdiğini görüyoruz.

Bedenimizin bilgeliği de bizden yana. Nefes – solunum otonom sinir sisteminin kontrolünde olup kontrol edebildiğimiz tek sistem. Ve beden – zihin & ruh arasındaki tek köprü. Her gün otomatik olarak binlerce kez yaptığımız nefes alıp verme işlemini 10-15 dakika boyuca bilinçli yapmaya niyet edebilir ve yeni yıla hayatımıza bir yenilik katarak başlayabiliriz.

Sorularınız varsa yorum bırakabilirsiniz. Herkese mutlu bir gün diliyorum.